Parametry dobrych okien plastikowych

img

Parametry dobrych okien plastikowych


Okna PCV dobrej jakości

W stolarce okiennej trendy często się zmieniają, jednak okna plastikowe, tzw. okna PCV cieszą się niesłabnącą popularnością. Za ich wyborem przemawia łatwość czyszczenia, prostota konserwacji oraz duży wybór kształtów i rozmiarów. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając ten popularny produkt?

Współczynnik przenikania ciepła i przepuszczalność energii cieplnej

Komfort termiczny i oszczędności finansowe na ogrzewaniu to dziś najważniejsze dwa kryteria doboru stolarki okiennej. Określone współczynniki przenikania ciepła wynikają również z samych przepisów prawa budowlanego. Współczynnik przenikania ciepła w domu jest najważniejszym parametrem określającym stopień izolacji termicznej. Oznacza się go literką U, a wyraża jednostką W/m2K. Im jego wartość mniejsza, tym większa izolacyjnością termiczna okna, w ciągu jednej godziny przenika przez nie mniejsza ilość ciepła.

Czym innym jest jeszcze przepuszczalność energii cieplnej. To parametr mówiący o przepuszczalności energii słonecznej padającej na zewnętrzną część szyby i przechodzącej do wnętrza pomieszczeń. Im wyższy współczynnik g tym więcej energii „przechodzi” przez szyby do pomieszczeń ogrzewając je. Zimą ceni się nasłonecznione pomieszczenia, ale latem przegrzanie może być zjawiskiem niepożądanym.

Ilość komór i budowa profilu okiennego

Te parametry dobrych okien plastikowych również mają niebagatelne znaczenie i to właśnie profile plastikowe pozwalają zapewniać najlepszą izolacyjność cieplną. Dlaczego? Właściwości fizyczne materiału jakim jest PCV pozwalają je zaprojektować i konstruować w taki sposób, aby zapewniały jedynie minimalne utraty ciepła.

Jeszcze nie tak dawno powszechnie obowiązującym standardem były okna pięciokomorowe. Zmiana Warunków Technicznych na 2021 sprawiła, że normą stały się okna siedmiokomorowe z 3. szybami. Przestrzeń międzyszybową wypełnia gaz szlachetny – najczęściej argon lub rzadziej ksenon. Uwaga, szerokość międzyszybowa nie powinna przekraczać 18mm. Większa szerokość, to problem przemieszczającego się gazu, który niesie za sobą obniżenie spodziewanych parametrów dobrych okien plastikowych. 

Parametry dobrego okna plastikowego, to nie wszystko. Zawsze niezbędne jest zachowanie zasad sztuki właściwego montażu. To już jednak temat na inny artykuł.

Masz pytania? Zadzwoń:

+48 535 125 292