Przyczyny pęknięcia szyby

img

Przyczyny pęknięcia szyby


Nawet najsolidniejsze, prawidłowo zamontowane okna nie są w stu procentach odporne na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Do najczęściej pojawiających się problemów należy pęknięcie szyby. Zależnie od przyczyny, skala uszkodzeń może ograniczać się do ledwo widocznych rys lub sporych dziur. Bez względu na naturę problemu pęknięcia nie wolno ignorować. Z upływem czasu, nawet niewidoczne mikrouszkodzenia na powierzchni szyby mogą przyczyniać się do coraz większych strat ciepła. Pęknięta szyba to także znaczne pogorszenie wyglądu elewacji naszego domu, dlatego też konieczne jest podjęcie konkretnych kroków, aby przywrócić oknom ich pierwotny stan. W naszym artykule skoncentrujemy się na takich uszkodzeniach.

Dlaczego pękła szyba? Na przykład przez temperaturę!

Współcześnie coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się okna PCV. Są zarówno stylowe, jak i łatwe w eksploatacji, szczególnie w porównaniu z drewnem. Niestety, nierzadko zdarza się, że konieczna staje się wymiana okien, które samoistnie pękły. Głównym winowajcą jest przeważnie temperatura. W momencie, gdy w szybie zespolonej dochodzi do powstawania znacznych różnic temperaturowych, możemy zaobserwować tzw. naprężenie wewnętrzne.

Same naprężenia są najczęściej spowodowane intensywnymi promieniami słonecznymi padającymi bezpośrednio na szybę. Temperatura wewnątrz komór sięga wówczas nawet
90 stopni Celsjusza, zaś nierównomierne rozprowadzanie ciepła sprawia, że w szybie pojawiają się wspomniane wcześniej różnice temperaturowe. W takich sytuacjach pęknięta szyba staje się już tylko kwestią czasu. Co więcej, do uszkodzeń mechanicznych może również dojść przez negatywne działanie czynników pochodzących z wnętrza domu. Należą do nich, chociażby kaloryfery montowane przeważnie tuż pod oknami.

Pamiętajmy przy tym, że wymiana szyby jest tu konieczna nawet wtedy, gdy doszło do pęknięcia tylko jednej z zespolonych tafli. Powód? Między szybami jest gaz szlachetny odpowiedzialny za zapewnienie im optymalnej izolacji. W chwili, gdy struktura okna zostaje naruszona, gaz zaczyna się ulatniać, zaś jego miejsce zajmuje para wodna. Dlatego też po zauważeniu problemu powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z serwisem.

Pęknięta szyba a błędy eksploatacyjne

Bardzo często zdarza się, że powodem pęknięcia szyby jest po prostu błąd domownika. Uderzenie w okno podczas sprzątania użycie za silnych preparatów czyszczących może sprawić, że na powierzchni tafli pojawią się rysy lub pęknięcia. Równie groźne dla delikatnej powierzchni szyb są też wszelkie druciaki lub szczotki z bardzo twardym włosiem używane przeważnie po to, by usunąć uciążliwe zabrudzenia. Nierzadko do serwisu zgłaszają się także klienci, których okna zostały zniszczone wskutek zbyt silnego przeciągu sprzyjającego trzaskaniu otwartym skrzydłem. W takich przypadkach musimy liczyć się z koniecznością poniesienia wszystkich kosztów wymiany szyby. Szybka reakcja umożliwi nam zminimalizowanie strat spowodowanych słabszą szczelnością okna.

Pęknięcie szyby bez naszego udziału, czyli wina producenta

Współczesna stolarka okienna przekonuje do siebie wysoką jakością wykonania. Niestety, w pojedynczych przypadkach możemy zetknąć się z wadami fabrycznymi takimi jak przeniknięcie cząsteczek siarczku niklu do wnętrza tafli. Po wystawieniu na wysoką, a następnie niską temperaturę, siarczek zmienia swoją formę, wywierając na szybę większy nacisk. Starając się dowiedzieć, dlaczego pękła szyba, powinniśmy zwrócić uwagę na linię pęknięcia. Jeśli tuż obok niej możemy zauważyć niewielkie czarne punkciki, oznaczać to będzie, że okno uległo zniszczeniu wskutek wady produkcyjnej. To z kolei pozwoli nam na uzyskanie pozytywnej oceny podczas reklamacji.

Do najczęściej pojawiających się przyczyn pękania szyb niezależnych od nieuwagi domowników należą również uszkodzone krawędzie tafli. Powodem tego problemu może być zarówno wada produkcyjna, jak i nieprawidłowy transport stolarki. Niestety, uszkodzenia te dają o sobie znać dopiero w chwili pęknięcia szyby. Jeśli podejrzewamy, że winę może ponosić uszkodzona krawędź szyby, powinniśmy skontaktować się z firmą zajmującą się naprawą okien. Krawędzie są zasłonięte przez listwy, a wykrycie ewentualnych uszkodzeń będzie wymagać od nas rozmontowania stolarki po to, by je zbadać. Warto rozważyć wybór tego rozwiązania, ponieważ w przypadku, gdy okaże się, że szyba nie pękła z naszej winy, nie będziemy musieli ponosić pełnych kosztów jej wymiany.

Pęknięta szyba – jak zapobiec temu problemowi?

Pęknięta szyba to poważny problem, a nierzadko także kosztowny. Warto więc pamiętać o najistotniejszych zasadach prawidłowej eksploatacji okna. Po pierwsze stolarka powinna pochodzić wyłącznie od uznanych producentów. Da nam to pełną gwarancję, że ryzyko natrafienia na wady produkcyjne zostanie zredukowane niemal do zera. To samo tyczy się sklepu, w którym chcemy kupić okna. Renomowany sprzedawca mający pozytywne opinie oraz oferujący fachowy transport, montaż i serwis okien, pozwoli nam na zminimalizowanie zmartwień i wydatków towarzyszących pęknięciu szyby.

Pamiętajmy też o właściwej eksploatacji stolarki. By uniknąć wspomnianych wcześniej uszkodzeń spowodowanych różnicami temperatur, nie powinniśmy stawiać mebli zbyt blisko okien, ani nie naklejać na nie plakatów bądź folii. Montując rolety zewnętrzne, postawmy na modele z perforacją. Między zasłonami a oknem powinno się zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Korzystając z grzejników i/lub klimatyzatorów, ustawmy je w taki sposób, aby wywiewane przez nie powietrze nie leciało bezpośrednio w stronę okien.

Także i nasza firma oferuje Państwu profesjonalny serwis okien obejmujący diagnozę, naprawę i wymianę uszkodzonych elementów stolarki. Łącząc duże doświadczenie z najnowocześniejszym sprzętem, każdego dnia dokładamy starań, aby okna naszych klientów pozostały tak samo estetyczne, co szczelne i trwałe. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem!

Masz pytania? Zadzwoń:

+48 535 125 292